×

Serwis używa ciasteczek ("cookies") i podobnych technologii m.in. do utrzymania sesji i w celach statystycznych. • Ustawienia przeglądarki dotyczące obsługi ciasteczek można swobodnie zmieniać. • Całkowite zablokowanie zapisu ciasteczek na dysku komputera uniemożliwi logowanie się do serwisu. • Więcej informacji: Polityka cookies OPI PIB

×

Regulamin korzystania z serwisu PBN znajduję się pod adresem: Regulamin serwisu

Szukaj wśród:
Dane publikacji

U źródeł grafemiki chińskiej. Pismo ideograficzne i jego analiza w Posłowiu do słownika Shuowenjiezi.

Książka
Dariusz Głuch [2] , Jan Wiślicki [1]
2017-12 polski
Wydawnictwo Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Liczba arkuszy: 6,8
Linguistica Asiatica Orientalia , 173 , Warszawa
Identyfikatory
-
  • 9788365667489
Cechy publikacji
-
  • Monografia naukowa
  • Zrecenzowana naukowo
Tłumaczenie tytułu
-
At the roots of Chinese graphemics. The ideographic script and its analysis in Afterword to the Shuowenjiezi dictionary.
Dyscypliny naukowe
-
Językoznawstwo , Kulturoznawstwo
Słowa kluczowe
-
Abstrakty ( polski )
-
Niniejsza jest pierwszym w języku polskim przekładem i komentarzem jednego z najważniejszych traktatów na temat pisma chińskiego – posłowia do najstarszego etymologicznego słownika znaków chińskich. Słownik ten liczy sobie bez mała 2000 lat i nosi tytuł Shuōwénjiězì 説文解字. Jego autorem jest chiński uczony Xǔ Shèn 許慎 (?58-?147 n.e.). Choć sam traktat jest stosunkowo krótki, jego znaczenie dla badań nad pismem chińskim jest wręcz fundamentalne. Niemal każde opracowanie dotyczące grafemiki chińskiej rozpoczyna się od poświęconego im fragmentu Posłowia lub przynajmniej się do niego odwołuje. W książce przybliżamy tło historyczno-kulturowe, w którym osadzony jest słownik Shuōwénjiězì, znajdzie się też cały tekst Posłowia w oryginale, wraz z interpretacją i tłumaczeniem na język polski.
Pełny tekst
-
  1. Rodzaj tekstu: Pierwotna wersja autorska
  2. Licencja: Creative Commons BY 3.0 PL
  3. Pliki
    1. Głuch Wiślicki Shuowen 002-2.pdf, 4 275 kB Pobierz plik
Zacytuj dokument
-