Gdzie jest wersja testowa systemu PBN?
Wersja testowa systemu dostępna jest pod adresem: https://pbn-micro-alpha.opi.org.pl/
Wersja testowa systemu dostępna jest pod adresem: https://pbn-micro-alpha.opi.org.pl/
Wersja testowa aplikacji PBN – PBN Alpha służy do wszelkich ćwiczeń i eksperymentów bez konieczności ingerencji w dane przekazane na środowisku produkcyjnym. Docelowo wszelkie wdrożenia nowych wersji na środowisku produkcyjnym będą poprzedzone wdrożeniem na środowisku testowym, aby mogli Państwo zapoznać się ze zmianami w systemie.
W celu rozróżnienia pomiędzy systemem produkcyjnym a testowym, do wersji demonstracyjnej przyjmowane są wyłącznie rejestracje z adresów domeny mailinator.com.
Główną podstawą prawną funkcjonowania systemu PBN jest Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Funkcjonalności systemu dodatkowo regulują:
Dotychczas praca w Module Repozytoryjnym polegała na dobrowolnym umieszczaniu informacji o publikacjach, głównie przez naukowców oraz pracowników administracyjnych podmiotów celem zwiększenia widoczności ich dorobku naukowego. Jego głównym przeznaczeniem było udostępnienie przestrzeni dla podmiotów oraz użytkowników indywidualnych na stworzenie i utrzymywanie swojej publicznie dostępnej bibliografii.
W PBN 2.0 autorzy nadal mogą prowadzić swój indywidualny profil, przy czym w nowej aplikacji mają większy udział w procesie sprawozdawczości. W PBN 2.0 został udostępniony Profil Autora, w którym autorzy mogąą indywidualnie prowadzić profile będące ich własnością, w tym miejscu mają możliwość prezentować swój indywidualny dorobek publikacyjny. Wszystkie publikacje i powiązane z nimi elementy, takie jak typy publikacji, autorzy, instytucje, które są wprowadzane w ramach prowadzenia Profilu Autora trafiają do wspólnego repozytorium PBN, gdzie są współdzielone i mogą być ponownie wykorzystane przez każdego użytkownika PBN w trakcie wprowadzania kolejnej publikacji. Dzięki temu, że wszystkie elementy są spójne, każdy element jest wprowadzany do systemu tylko raz po czym może być wykorzystywany przez innych użytkowników PBN. Ponadto, autorzy mają możliwość powiązania publikacji, które już znajdują się w zasobach PBN do swojego profilu. Dodatkowo autorzy mogą przywiązać do swojego profilu publikacje z zasobów ORCID oraz wysyłać publikacje ze swojego profilu w PBN na konto w ORCID.
Dotychczas praca w Module Sprawozdawczym PBN polegała na raportowaniu publikacji przez podmioty naukowe, przy czym wprowadzona publikacja była przypisana do podmiotu, który ją zaraportował.
W PBN 2.0 wszystkie raportowane publikacje i powiązane z nimi elementy, takie jak typy publikacji, autorzy, instytucje trafiają do wspólnego repozytorium PBN, gdzie są współdzielone i mogą być ponownie wykorzystane w trakcie wprowadzania kolejnej publikacji. Dzięki temu, że wszystkie elementy są spójne, każdy element jest wprowadzany do systemu tylko raz po czym może być wykorzystywany przez innych użytkowników PBN. W Profilu Instytucji w systemie PBN 2.0 zostały udostępnione funkcjonalności, dedykowane Importerom Publikacji, które są opracowane w oparciu o możliwości, zamkniętego już, Modułu Sprawozdawczego i jednocześnie są dostosowane do przyszłej ewaluacji. Publikacje znajdujące się w zasobach PBN (w repozytorium) można powiązać do Profilu Instytucji, co jest równoznaczne z obecną sprawozdawczością. Publikacje z Profilu Instytucji są publikacjami, które będą poddawane ewaluacji.
Aplikacja PBN 2.0 stanowi połączenie części zarządzanej przez autora i części zarządzanej przez instytucje w jedną całość.
Główną, wspólną częścią jest ogólnodostępne repozytorium, w którym znajdują się wszystkie publikacje oraz powiązane z nimi elementy, takie jak typy publikacji, autorzy, instytucje. Wszystkie te obiekty, raz wprowadzone, są współdzielone i mogą być ponownie wykorzystane przy wprowadzaniu kolejnej publikacji. Dzięki takiemu podejściu elementy są spójne, co sprawia, że wprowadzanie ich jest mniej czasochłonne, ponieważ dany element jest tylko raz wprowadzany do systemu.
W oparciu o powiązania zgromadzonych w rdzeniu PBN publikacji z danym profilem tworzony jest Profil Autora i Profil Instytucji.
Profil Autora jest następcą Modułu Repozytoryjnego starej aplikacji PBN. Profil Autora stanowi pakiet funkcjonalności dedykowany indywidualnym naukowcom – autorom. Oznacza to większy udział autora w procesie sprawozdawczości. Każdy autor może indywidualnie prowadzić profil, który jest jego własnością. W tym miejscu może prezentować swój indywidualny dorobek publikacyjny. Może przywiązywać do swojego profilu publikacje, które już znajdują się w we wspólnym repozytorium PBN. Co więcej, autor może przywiązać do swojego profilu publikacje z zasobów ORCID, a także wysyłać publikacje ze swojego profilu w PBN na konto w ORCID.
Profil Instytucji zastąpił natomiast Moduł Sprawozdawczy. Profil Instytucji stanowi pakiet funkcjonalności dedykowany Importerom Publikacji, czyli instytucjonalnym użytkownikom PBN. Funkcjonalności te są opracowane w oparciu o możliwości, zamkniętego już, Modułu Sprawozdawczego, jednocześnie są dostosowane do przyszłej ewaluacji. Istnieje możliwość powiązania publikacji istniejących w zasobach PBN (w ogólnodostępnym repozytorium) do Profilu Instytucji, co jest równoznaczne z obecną sprawozdawczością. Publikacje z Profilu Instytucji są publikacjami, które będą poddawane ewaluacji.